Zastanawialiście się kiedyś, za co kochacie samochody? Jesteśmy pewni, że większość z Was odpowiedziałaby: za styl, wygląd i osiągi. Za dostarczaną adrenalinę... Skoro tak, to dlaczego po ulicach naszych miast jeździ aż tyle aut, które praktycznie niczym się od siebie nie różnią? Motoryzacja od zawsze wywoływała w ludziach emocje, o czym powoli zapominamy. Czy w czasach nudnych kombiaków, powtarzalnych SUV-ów, bezpłciowych hatchbacków i kompletnie anonimowych sedanów jest jeszcze miejsce na to, aby się wyróżnić? Wbrew pozorom jest go o wiele więcej niż do tej pory. Jeśli szukacie sposobu na dodanie swojemu zwykłemu autu odrobiny indywidualnego charakteru, to powinny Was zainteresować akcesoria samochodowe.

Polscy kierowcy coraz odważniej chcą się wyróżniać na drodze

W Polsce zarejestrowanych jest blisko 20 milionów samochodów. Jesteśmy jednym z europejskich liderów pod względem liczby samochodów przypadających na 1000 mieszkańców. Sęk w tym, że wciąż stawiamy na popularne, niczym niewyróżniające się auta, najlepiej z dieslem pod maską i w „bezpiecznym” kolorze. Efekt? Po zakupach w galerii handlowej mamy problem z odnalezieniem naszego samochodu na wielotysięcznym parkingu, a w przypadku kradzieży nie jesteśmy w stanie przekazać policji w miarę sensownego opisu auta – ot, taki srebrny Golf na ładnych alufelgach.

Na szczęście wielu polskich kierowców nie chce iść tą drogą i z pasji, ale też rozsądku, inwestuje w akcesoria samochodowe, które mocno wyróżniają ich auta, w dodatku podnosząc ich praktyczność. W gamie efektownych i praktycznych dodatków znajdują się setki różnych elementów.

Jak dzielimy akcesoria samochodowe?

Podstawę akcesoriów samochodowych stanowią elementy poprawiające wygląd pojazdu, m.in.:

  • akcesoria tuningowe jak spojlery, nakładki chromowane;
  • wyposażenie wnętrz pojazdu, jak dywanik, gałki zmiany biegów, indywidualnie uszyte wnętrze czy gustownie przerobione listwy wykończające;
  • ozdobne felgi czy końcówki wydechu

Wbrew pozorom akcesoria samochodowe, to nie tylko inwestycja w wygląd samochodu. Bardzo ważny dział tworzą wszelkie dodatki praktyczne, jak:

  • boxy i bagażniki dachowe;
  • uchwyty rowerowe i narciarskie;
  • listwy ochronne
  • ograniczniki ładunku;
  • bardziej wydajne oświetlenie.

Akcesoria w dobrym guście

Choć wielu kierowcom akcesoria samochodowe mogą się nadal kojarzyć z marnej klasy tuningiem, to w praktyce bardzo się to na przestrzeni ostatnich lat zmieniło. Miejsce tanich, mało eleganckich dodatków zastąpiły dziś wszelkie ozdoby, które nie tylko poprawiają wygląd auta, ale także podnoszą jego wartość. Mamy na myśli chociażby wszelkie elementy chromowane, które cieszą się ogromną popularnością kierowców. Piękna końcówka wydechu, chromowana listwa na klapie bagażnika czy ozdobne nakładki na progi wyglądają bardzo gustownie i elegancko, podkreślając, a nie tuszując, oryginalny styl samochodu.

Oczywiście nie brakuje kierowców, którzy stawiają na bezkompromisowy indywidualizm. Dla nich rynek akcesoriów samochodowych jest niemal nieograniczonym źródłem inspiracji. Dysponując ciekawą wizją i odpowiednim budżetem można praktycznie całkowicie zmienić wygląd auta i dopasować go do swojego charakteru i upodobań estetycznych. Taki samochód bardzo się wyróżnia, co jest oczywiście zaletą dla osób lubiących zazdrosne spojrzenia innych kierowców.

Wspomniane już względy praktyczne są równie ważne, jak te estetyczne. Boksy dachowe przecież nie muszą służyć jedynie narciarzom, ale też rodzinom wybierającym się na letnie wakacje. Po co inwestować w auto z bardzo dużym bagażnikiem, które na co dzień będzie wozić powietrze? Boks świetnie spełni swoją okazjonalną rolę, a kosztuje wielokrotnie mniej. W dodatku taki boks można obecnie wynająć za naprawdę niewielkie kwoty. Takie przykłady można mnożyć.

Nie oszczędzaj, bo zapłacisz dwa razy

Wszystko, o czym przeczytaliście, sprowadza się jednak do wspólnego mianownika – jakości. Powinniście wybierać wyłącznie akcesoria samochodowe odpowiedniej klasy, wykonane z dobrych lub bardzo dobrych materiałów, w 100% kompatybilne z modelem Waszego auta. Pamiętajcie, że najtańsze akcesoria niewiadomego pochodzenia psują wygląd samochodu i mogą być niebezpieczne w użytkowaniu.